مبادلات رمز ارز: فاصله ای بین حاکمیت و عملکرد

رویای رمزنگاری این است که مبادله ارزش را جهانی و بدون اصطکاک کند ، اما نگرانی های امنیتی و مقیاس پذیری معاملات دائمی را به دنبال دارد.

 

در سال 2019 ، طبق تخمین 99٪ از انتقال دارایی های رمزنگاری شده در مبادلات متمرکز (CEX) ، با توجه به شماره ای که توسط نوریل روبینی ، منتقد اصلی رمزنگاری استفاده شد ، انجام شد. CEX ها به احتمال زیاد در آینده قابل پیش بینی یکی از عناصر اصلی چشم انداز تجارت رمزنگاری باقی می مانند. CEX سریع و راحت است ، اما به طور معمول معامله گران مجبورند وجوه خود را به حسابی که توسط صرافی کنترل می شود واریز کنند. متأسفانه ، تاریخ نشان می دهد که این از دست دادن حاکمیت بر دارایی های دیجیتالی کاربر می تواند یک مصالحه شدید و پرهزینه باشد.

صرافی های غیرمتمرکز (DEX) یک گزینه جذاب ارائه می دهند و شتاب بیشتری می گیرند ، اما هنوز برای زمان نخست آماده نیستند. بنابراین ، باید راهی وجود داشته باشد که بتواند شکاف بین حاکمیت کاربر و عملکرد مبادله را برطرف کند.

وقتی صحبت از حضانت می شود ، کنترل بهتر از اعتماد است

سناریوی کابوس برای معامله گرانی که از CEX استفاده می کنند این است که ممکن است قربانی هک یا کلاهبرداری شوند و وجوه واریز شده خود را از دست بدهند. اگرچه هفت سال از فروپاشی کوه گذشته است. Gox در سال 2014 ، نام آن هنوز مترادف با خطرات تقلب در ارزهای رمزپایه است. زمانی که بزرگترین صرافی بیت کوین (BTC) در جهان بود ، پس از از دست رفتن بیت کوین در حدود 650،000 مشتری ، در سال 2014 اعلام ورشکستگی کرد. قربانیان همچنان در حال تلاش برای دریافت غرامت جزئی از روند ورشکستگی در سال 2021 هستند.

متأسفانه ، این شکل از خطر طرف مقابل تا امروز تهدید است. در ماه آوریل ، بنیانگذار صرافی ترکیه Thodex با 2 میلیارد دلار دارایی سرمایه گذار که حساب نشده بود ، فرار کرد. یک سال قبل از آن ، FCoin چین و ACX استرالیا هر دو بدون اخطار بسته شدند. این که این شکست ها به دلیل کلاهبرداری ، هک یا مشکلات در مدل کسب و کار بوده است ، برای سرمایه گذاران از جیب خود چندان مهم نیست. در یک دنیای ایده آل ، از اپراتور مبادله (یا هکری که صرافی خود را به خطر انداخته است) باید توانایی جابجایی وجوه مشتری را با صلاحدید بین حساب ها محروم کنید.

وضعیت موجود: مدیریت ریسک هزینه های بیشتری را به همراه دارد

برای معامله گران دارای سرمایه بزرگ یا ارتباط خوب ، روش هایی برای کاهش این خطرات وجود دارد ، اما راه حل ها با اشکالات خاص خود همراه هستند.

اعتبار یکی از راه های جلوگیری از پیش تأمین اعتبار حساب است. بله ، این درصورتی امکان پذیر است که بخواهید هزینه های بالایی را به یک کارگزار پرداخت کنید یا اگر بتوانید با معرفی خود به عنوان مشتری برتر ، یک خط اعتباری با یک صرافی خاص دریافت کنید. در هر صورت ، گران است (و در حالت دوم ، آهسته است) و تنها بزرگترین مصرف کنندگان در ازای ایجاد چنین رابطه خوبی با مبادلات متعدد شانس دارند.

شبکه های تسویه حساب خارج از بورس جایگزینی برای بارگیری وجوه به طور مستقیم در صرافی ها ارائه می دهند. این واسطه ها وجوه تاجر را در اختیار دارند و برای هر مبادله ریسک طرف مقابل را به عهده می گیرند. در شرایط کنونی ، چنین واسطه هایی خدمات ارزنده ای را برای موسسات ارائه می دهند ، اما هنوز هم یک لایه اضافی را نشان می دهند. این همه برای تجارت بدون اصطکاک است

DeFi و مشکل شفافیت

اگر مشکل از دست دادن حاکمیت دارایی بر روی CEX است ، آیا DEX می تواند راه حل باشد؟ بله و خیر. با استفاده از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز برای امکان مبادله دارایی ، DEX ها واسطه ها را حذف کرده و معامله گران را قادر می سازند حاکمیت خود را بر دارایی های خود حفظ کنند. با این حال ، DEX ها مصالحه های سنگینی نیز دارند ، به ویژه برای معامله گران بزرگ.

در DEX ، به جای اینکه خریداران و فروشندگان از طریق یک موتور منطبق متمرکز جفت شوند ، یک قرارداد هوشمند معاملات را انجام می دهد. شرکت کنندگان به نام “کشاورزان بازده” می توانند دارایی های خود را در یک گروه نقدینگی قفل کنند و در ازای آن بازده کسب کنند. به عنوان مثال هر مجموعه نقدینگی تجارت یک جفت دارایی خاص مانند Bitcoin و Tether (USDT) را تسهیل می کند. قرارداد هوشمند عملکرد را با توجه به حجم نسبی دارایی های موجود در استخر تنظیم می کند تا بیشتر دارایی کمیاب را جذب کند و تعادل سالم داشته باشد. در همان زمان ، هزینه معامله ای که یک تاجر پرداخت می کند ، بسته به کمبود نسبی دارایی های مربوطه متفاوت خواهد بود.

اگرچه ابتکاری است ، اما این روش مقیاس خوبی ندارد. بسته به اندازه استخر نقدینگی ، معاملات بزرگ می توانند بلافاصله تأثیر زیادی در هزینه های معاملاتی داشته باشند. علاوه بر این ، DEX ها بسیار مستعد ابتکار عمل هستند. Frontrunners معامله گرانی (اغلب ربات ها) هستند که اطلاعاتی را جستجو می کنند که نشان می دهد تجارت بزرگی در راه است ، سپس با معامله خود وارد بازار می شوند تا از حرکت قیمت مورد انتظار سود ببرند. البته این معاملات استثماری تأثیر خاص خود را در قیمت بازار دارد و باعث کاهش سود معامله برنامه ریزی شده اولیه می شود. در CEX این خطر وجود دارد که اگر پیش پرداخت به صورت زنجیره ای انجام شود ، اشخاص ثالث ممکن است بتوانند نتیجه بگیرند که تجارت بزرگی در شرف وقوع است. با این حال ، این خطرات هنگام استفاده از DEX بسیار بزرگ می شوند.

به دلیل تأخیر شبکه در هنگام پردازش معاملات ، معاملات معلق ممکن است قبل از اینکه سرانجام به یک بلاک متصل شوند ، در میان گره های معتبر گردش می کنند. در واقع ، در DEX های مبتنی بر قرارداد هوشمند ، پیشنهادات به صورت شفاف ارسال می شود ، بنابراین یک پیشرو صرفاً باید سود خود را مشاهده کند و پیشنهاد خود را با هزینه های بالاتر یا با تاخیر شبکه کمتر برای سودآوری ارائه دهد. بعلاوه ، همانطور که اعتبارسنج ها در مورد ترتیب معاملات بلوک هایی که تولید می کنند تصمیم می گیرند ، این می تواند فرصتی دیگر برای دستکاری فراهم کند.

بنابراین ، در حالی که DEX ایده ای دلچسب است و فرصتی را برای کسب بازده منفعل فراهم می کند ، در حال حاضر به خوبی برای اکثر معامله گران مناسب نیست.

22.3 میلیون آدرس بیت کوین در ماه ژانویه فعال بودند
اخبار, اخبار جهان, اخباربلاکچین, اخباربیت کوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست